Reklama
 
Blog | Filip Rames

Reunifikace Jemenu, aneb jak to vidi Jemenci sami.

Nazory na casto zasadni temata se v Jemenu nekdy take zasadne lisi. Zarucuje to zdravou miru kulturni a socialni diverzity, tolik potrebne v nasi environmentalne ohrozene spolecnosti. Jednim ztechto zasadnich temat je reunifikace severniho (pro-demokratickeho) a jizniho (pro-socialistickeho) Jemenu po roce 1989. Zatim nechci pripadne ctenare otravovat presnymi casovymi a osobnimi udaji o jednotlivych etapach, casem, az budu mit stabilnejsi a dlouhodobejsi pristup na internet, tak vsak udelam. 

Stret nazoru na sjednoceni Jemenu asi nejlepe odrazi obcanska valka, ktera probehla v roce 1994. Ta skoncila, dle soucasneho establishmentu s prezidentem Salehem, dobre a byla potvrzena jednota zeme. Pravdou zustava, ze obyvatele nekdejsiho jizniho Jemenu, to vidi jinak. Behem 60. let byla definitivne ustanovena hranice mezi jiznim a severnim Jemenem, doslo k pripojeni Adenu (adenskeho pristavu) coby protektoratu k Protektoratu jizni arabie. Po dlouhych bojich se v roce 1967 konecne podarilo mistnim guerillovym oddilum s podporou dalsich stran vymanit se z posledni vyspy anglicke sfery vlivu. Po odchodu poslednich anglickych vojenskych jednotek se moci ujima radikalni socialisticka strana a nastoluje jediny socialistickyarabsky stat. Do teto doby by asi take slo datovat  zahajeni cesko-jemenske kulturni a snad i vojenske spoluprace. Od roku 1967 do 1989 se v CR objevilo mnoho Jemencu s pranim a vladni podporou ziskat kvalitni vzdelani. To se take mnohym podarilo a muzeme je vidat casto v Adenu, ci jako uznale lekare v Sana`a, ci primo v Praze, v Karavanseraji.

Behem sveho prvniho tydne v Jemenu jsem se setkal jiz s nekolika takovymito lidmi. Posledni clovek, kolegyne v praci, studovala v CR v letech 1986 az 1991 sociologii na FF UK. Dodnes lituje, ze ze zeme odesla a navratila se domu, do Adenu. Mnohe se totiz po reunifikaci po roce 1989 zmenilo. Valka v roce 1994 jen vyjadrila nesouhlas vyspeleho, postsocialistickeho Jemenu, s prosazovanim spolecenskych a kulturnich norem, konzervativniho a nevyvinuteho severniho Jemenu. Demokraticka vlada severniho Jemenu velmi uvitala nerostne bohatstvi jizniho Jemenu, ropna pole, cily obchodni ruch, rozvinutou infrastrukturu apod. Na oplatku se tedy rozhodla uzavrit vsechny kina, divadla, kluby. Zasadila se o pokles urovne vzdelavani, ktera byla za dob komunismu na vyspele urovni, zhorsila se zdravotni pece. Zenam se prikazalo nosit zavoje a satky, do te doby nepraktikovane a dosahujicich kvalit japonskych ninja. Zakazalo se jim chodit na verejna mista a bez doprovodu manzela.  Vsechen kulturni zivot byl omezen ve prospech absolutni nadvlady zvykani qatu. Zatimco pred rokem 1989 mohl byt clovek vzat do vazby zvykal-li v jiny den nez patek, zvykaji dnes uplne vsichni, vcetne malych deti, cely den a celou noc. Neni tedy divu, ze ona slavna demokraticka reunifikace, je obyvateli byvaleho jizniho Jemenu vnimana spise jako neustala okupace a stale jsou slyset hlasy volajici po opetovnem oddeleni obou byvalych statu.

Ti co nezazili dobu pred rokem 1989, nevedi. Ti co zazili, ci byli v CR na studijich, horce lituji. Nekdy proste reformy ve jmenu demokracie mohou nadelat vetsi paseku, nez by clovek cekal.  

Reklama