Reklama
 
Blog | Filip Rames

15 let „unifikace“ Jemenu

Po dlouhe dobe bych se chtel pripomenout kratkym komentarem k prubehu oslav narodniho svatku Dne unifikace Jemenu, ktery spada na 22. kveten. Letosni oslava byla pompeznejsi nez jindy,nebot se konala k oslave 15 let unie obou Jemenu. Ti z Vas co jiz cetli starsi prispevky vsak jiste tusi,kde lezi zakopany pes.

Mracna nad Adenem

 

Vse je jeste cerstve a jako tradicne je k dispozici jen velmi malo informacnich zdroju, obzvlaste jste-li v Jemenu cizincem. Jelikoz vsechny noviny v anglictine jsou dotovany vladou a sleduji tudiz i jeji zajmy, jsem odkazan na informace mych narodnich i mezinarodnich kolegu, kteri jsou na tom s arabstinou o trochu lepe nez ja.

Reklama

Cele svatky, 21., 22. a 23. kvetna jsme spolu se zahranicnimi kolegy z UNHCR stravili doma. Z bezpecnostnich duvodu nam bylo doporuceno zustat doma a vyvarovat se navstev mist s vetsi koncentraci davu. Dopredu bylo jasne, ze se Aden bez demonstraci neobejde a ze se zde veci dokazi z bodu mrazu pohnout k varu velmi rychle take vsichni vime. 

Aden je pokladan zcela opravnene za centrum byvaleho Jizniho Jemenu i v soucasnosti. Na zdejsi pomery je to celkem vyznamne kulturni a ekonomicke centrum regionu, sekundujici hlavnimu mestu Sana`a s vlastni univerzitou a pomerne zivym, v Jemenu nejvetsim, mezinarodnim pristavem. Ostatni jihojemenske provincie uznavaji tuto superioritu Adenu, i kdyz samozrejme pouze v souladu se svymi lokalnimi kmenovymi pozadavky. Neni tedy s podivem, ze mistni lide, ale i centralni vlada v Sana`a, cekala s napetim, co se v Adenu semele. 

 

Slavnych 15 let!

K nasemu podivu a ku zklamani vsech optimistu se vsak nic nestalo. Ackoli vetsina obyvatel cekala s velkym zajmem na avizovany projev byvaleho prezidenta Jizniho Jemenu, zijiciho v exilu v Londyne, nedockala se poradne satisfakce. Byvaly prezident vsechny svlazil svym mirnym projevem, ktery proti ocekavani nevybizel k revoluci ani povstani, ale vyzval k reseni sporu diplomatickou cestou. Jizni provincie Jemenu maji dospet ke svemu cili ustaveni "federace" jizniho a severniho Jemenu diplomatickou cestou, nikoli cestou nasili. Tak znelo postelstvi z Londyna. 

Pro jistotu vlada pred zahajenim oslav rozdala tajnym milicim v Adenu zbrane a loajalni provincie odrizli Aden od dodavky vody. Demonstrace z 21. kvetna probehly celkem mirumilovne. Policie strilela do lidi az posleze a s "malou uspesnosti". 3 mrtvi, 13 zranenych a 280 zatcenych. Zranene nebylo mozne osetrit, protoze nemocnice odmitli poskytnout pomoc. Pocet obeti je tedy mozna vyssi. Presna cisla nikdo nezna a v novinach se je urcite ani v pristich tydnech nedocteme.

Zato vojenska prehlidka pod taktovkou pana prezidenta Abdulrahmana Saleha by se urcite libila i takovemu pacifistovi jako je Vaclav Klaus. Alespon televizni prenos s nekolika mnoho propagacnimi momenty zarucovala celodenni zabavu litostneho pobytu v byte. 

 

Svata trojice

Avsak kdo vi, mozna se veci preci jenom soupnou. Hnuti federalistu (lidove hnuti s jakousi politickou reprezentaci) se spojilo s mistnimi, vetsinou tolik rozharanymi kmeny za ucelem boje za obnoveni Jizniho Jemenu. Podporu vyjadrila i mistni pomerne silna vetev Al Qajdy, ktera se rozhodla z vdecnosti i z vypocitavosti podporovat toto hnuti "svymi prostredky". Na oplatku ji staci zavedeni islamskeho prava shari`i ve sve rigidni podobe v nove ustavenem state.

 

Jablko svaru

 

Co je pricinou rozkolu severnich a jiznich provincii Jemenu? Nic neobvyklejsiho nez penize! Podle poslednich ekonomickych pruzkumu se jemenska ekonomika zaklada ze 70 az 75 % HNP z vynosu z tezby ropy. Mezinarodni investori v Jemenu provozuji tezebne spolecnosti, ktere cerpaji tuto krev arabskeho sveta a plati z kazdeho galonu danejemenske vlade. Zbylych 30 % HNP muzeme pominout, ten je vytvaren obchodem s qatem, mistni popularni drogou. Nanestesti naprosta vetsina tezebnich aktivit probiha v nalezistich, tedy v jiznich provinciich. Ty vsak z danych prijmu nevidi ani rial. Proto jizni provincie obvinuji vladu a posleze cely sever, ze pouze exploatuje jih, bere prirodni zdroje a penize si nechava. A asi maji i pravdu.

 

Zakopana ovce?

 

Na vine neni toliko sever jako takovy, snad ani vlada jako takova, ale vseobecna a nesmirne rozsirena jemenska vlastnost – korupce.  Tento mor Jemenu vyzira zevnitr celou zemi a vyzdvihuje do nadzemskych sfer nekolik malo jednotlivcu, vcetne vladnich predstavitelu. System korupce vsak neni omezen pouze na nejvyssi statni uredniky, ale zacina primo na chodniku, u jakychkoli dveri. Diplomatickou odpovedi na soucasnou stale se stupnujici krizi by tedy mohla byt ucinna strategie na potirani korupce. V Jemenu je vsak korupce a uplatkarstvi  natolik bezne, ze je soucasti kulturniho vzorce. A ten se meni jen velmi tezko, zdlouhave, nebo za cenu mnoha lidskych zivotu.