Reklama
 
Blog | Filip Rames

Jemenska valka proti terorismu

Ani nevim, jestli by me melo udivovat, kdyz takova zeme jako Jemen pouziva vyrazove prostedky takoveho statu, jako jsou USA. Kazdopadne dnes si jiz lecktery tluchuba bere do ust vyraz Bushovy administrativy, ktery se tim tak trochu priblizil nepratelum, proti kterym bojoval. A tak se stava, ze i ty nejnedemokratictejsi (pekne slovo), rekneme tyranske vlady, pouzivaji k ospravedlneni sve perzekuce etnickych, socialnich ci nabozenskym mensin vyrazu valky proti terorismu. Z dobreho sloganu se tak stala zkompromitovana vyfukujici se bublina velkych slov. 

Novy domov hochu od Al Quajdy

Jemen, na rozdil od mnohych jinych zemi v regionu, vsak ma asi nejvetsi pravo tohoto vyrazu pouzivat. Jemen je signatarem cele rady mezinarodnich umluv tykajicich se lidskych prav a svobod, vcetne Zenevske konvence z roku 1951 o postaveni a ochrane uprchliku. Soucasna vlada prezidenta Saleha je sice u moci permanentne jiz od roku 1978, ale prozatim ma stale spravny smer. Pro obyvatele byvaleho jizniho Jemenu, tedy byvale britske kolonie a komunisticke vyspy – Adenu, je sice vlada konzervativni a zpatecnicka, ktera prinesla spoustu omezeni a prikori, nicmene pro oko cizince je stale pro-demokraticka. Navic se snazi spolupracovat s administrativou USA, coz vynasi dost slusne penize. 

Jemen se navic v posledni dobe, dle mezinarodnich zdroju, stava potencialne novou zakladnou islamskych fundamentalistu z Al Quajdy.  Vdeci tomu hlavne diky organizaci spolecnosti a malatnosti statnich organu. Ta ovsem opet prameni z kulturni natury zdejsich obyvatel, ktere maji jine kulturni hodnoty a meritka, nez bojovnici proti terorismu v USA. Celkove naklady na protiteroristicke akce tak casto prijdou totalne na zmar, protoze je nikdo neprovede, nebo se behem akce zvyka qat. To je receno trochu s nadsazkou, ale je pravda, ze prumerny Jemenec se asi nebude pohorsovat nad tim, zda-li nekdo unese ci zabije cizince, nema-li zivnost, ktera je na teto skupine vylozene zalozena.

Reklama

Dalsi uskali, na kterem boj proti terorismu nutne troskota je kmenova struktura populace. Jemen je rozdelen na 21 kraju se silnym kmenovym nacelnictvim. Prezident Saleh je jakymsi kmenovym nacelnikem kmene v hlavnim meste Sana`a a snad i Adenu, ale tim to de facto konci. Chce-li rozsirit sve pravomoce za tyto pomyslne hranice, musi spolupracovat s kmeny, zijicimi a majicimi obrovskou moc v danych krajich. A na tom troskotajakakoli snaha o jakoukoli celostatni akci. Spojime-li si tuto distribuci moci s beznou naturou kmenovych vudcu, stane se nam kazde jednani s nimi velmi dlouhym vyletem do dob romantickych a davno minulych. Bezpecnostni slozky vlady sice maji na ruznych mistech po zemi tzv. "check pointy" na hlavnich silnicich, ale kdekoli mezi nimi si i kmeny delaji svoje "neoficialni" checkpointy, pozadujici kdo vi co.

 

Kmeny versus teroriste

Na tomto miste bych chtel zduraznit rozdil mezi aktivitami kmenu a aktivitami teroristu. Mnozi jiste vedi, ale pro ty, kteri neslyseli, nebo nebuyli v Jemenu radis uvedu veci na pravou miru. V mediich je i stale casteji slyset celou pravdu o unosich cizincu, turistu. Cizinci, jsou-li uneseni, stavaji se vice mene hosty urciteho kmene, ktery jejich zadrzenim vydira vladu, aby jim v kraji postavila napr. novou silnici, zavedla konecne vodovod, postavila kanalizaci ci propustila jejich blizke z vezeni. Vsichni uneseni byli vzdy navraceni drive ci pozdeji v poradku!

Oproti tomu Al Quajda vede trochu jinou kampan. Nabira mlade, sestnactilete, osmnactilete kluky, narve jim do hlavy vsechno mozne a oni pak ve vire v mucednickou smrt a nebesky raj vkraci mezi turisty a …stipnou si listek na cestu. Tak tomu bylo i v poslednim nedavnem pripade Jihokorejskych turistu, kteri byli, jak je zde zvykem rikat, v nespravny cas na nespravnem miste. Timto nespravnym mistem byl Shibam v provincii Hadramout a rozhodne spatnym momentem bylo romanticky zapadajici slunce dne 15. brezna.  Den pote se jiny hoch pokusil zasahnout prijizdejici konvoj s lidmi z Jizni Koreji na ceste z letiste do mesta Sana`a. Nepovedlo se mu nastesti zasahnout cil, tak se do raje dopravil sam. 

Po tomto utoku, ktery samozrejme muze jen zdalky obdivovat utok na ambasadu USA v rijnu 2008, rozjela administrativa velkou kampan proti teroristum, patrani, zatykani, hledani atd. Noviny tvrdi, ze se dokonce podarilo i nektere z top 12 chytit. Uvidime. Jejich fotky kazdopadne obihaji pravidelne v novinach (to by asi politici v CR momentalne nezkousli!) a vlada patra i po dalsich z 161 podezrelych osobach.

Je jiste, ze boj bude lity a vysledek nejasny. Preji vsak Jemenu hodne uspechu v boji proti teroristum, nebot sam bych nechtel potkat hochy od Al Quajdy.